Obrazy

Obrazy i polichromie W tej galerii znajdą Państwo zdjęcia różnych obiektów. Są to obrazy, ikony, polichromie naścienne. Znajdują się tu fotografie złoceń pulmentowych i matowych, złotem, szlagmetalem i miedzią.

Kiot

Kiot w Cerkwi Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Bielsku Podlaskim W galerii znajdują się zdjęcia kiotu, czyli spotykanego w cerkwiach prawosławnych zdobionego ołtarza bocznego przeznaczonego pod ikonę. Kiot widoczny na zdjęciach jest kopią kiotu z Bielską Ikona Przenajświętszej Bogarodzicy, stojącego po lewej stronie nawy. Wykonawcą rzeźbionych elementów kiotu jest Wieczysław Szum. Złocenia wykonano techniką pulmentową…Continue reading Kiot

Ikonostas

Ikonostas w cerkwi św. Mikołaja Cudotwórcy w Narewce Ikonostas w cerkwi św. Mikołaja został całkowicie odrestaurowany i od nowa pozłocony w 2008 roku. Poprzednie, zniszczone złocenia zostały wzbogacone dodatkowymi ornamentami rzeźbionymi (widoczne na zdjęciach detali w łuku ikonostasu).

Ambona

Ambona w kościele św. Jana Chrzciciela i św. Rocha w Brochowie. Zabytkowy kościół obronny w Brochowie znajduje się niedaleko Żelazowej Woli i jest miejscem chrztu Fryderyka Chopina. Ambona została zrekonstruowana w 2009 roku wg projektu opartego o archiwalne zdjęcia starej ambony. Rzeźby ewangelistów i rzeźbione aplikacje pozłocono złotem, do pozłocenia gzymsów, kasetonów i profili użyto szlagmetalu.

Brochów

Manierystyczny ołtarz w kościele św. Jana Chrzciciela i św. Rocha w Brochowie. Zabytkowy kościół obronny w Brochowie znajduje się niedaleko Żelazowej Woli i jest miejscem chrztu Fryderyka Chopina. Ołtarz zrekonstruowano w 2009 roku. Konserwacji i ponownemu pozłoceniu zostały poddane zabytkowe kolumny i kroksztyny. Polecam także zdjęcia w artykule Gazety.